Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie privata pilon 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie privata pilon 2

as dori sa ma lamuriti in legatura cu pensiile private:
-care sunt termenele limita de inscriere,
- de cand a intrat in vigoare,
-care este dobanda la sumele virate,
-daca persoanele salariate doresc sa se inscrie la un fond de pensie care este SIGURANTA persoanei inscrise,
- daca sunt persoane somere poate beneficia de pensie privata
- care este data limita de inscriere la PILON 2
1.Pensia este obligatorie pentru persoanele de pană la 35 de ani si optională pentru cei cu varste cuprinse intre 35 – 45 ani.
2. Actul normativ care reglementează pensiile obligatorii administrate privat este Legea nr. 411/2004.
3. Nu exista dobanda. Contributia la un fond obligatoriu administrat privat nu inseamnă obligatii financiare suplimentare pentru participant, ci inseamnă o dirijare a unei părti (in anul 2011 – 3%) din contributia de asigurări sociale (C.A.S). C.A.S. angajat este 10,5%. Pană in 2016, contributia la un fond privat va creste pană sa 6%.
4. ContribuŢiile la fondurile de pensii private sunt nominale si imediat ce sunt virate in contul salariatului, devin proprietatea acestuia. Pană la pensionare, banii stransi in contul salariatului sunt fructificati, prudential, de către o companie specializată, autorizată a C.S.S.P.P. (Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private). Oricand, salariatul poate să-si verifice activul. Activul strans poate fi mostenit.
5. Somerii sunt asigurati la sistemul public de pensii pe perioada somajului. In concluzie, i se va dirija cota catre fondul privat de pensii. Va beneficia de aceasta pensie doar in momentul pensionarii.
6. Persoana care nu a aderat la un fond de pensii în termen de 4 luni de la data la care este obligată prin efectul legii este repartizată aleatoriu la un fond de pensii de către institutia de evidenta.

Pensia facultativa administrata privat (Pilonul III)
Este un sistem bazat pe contributii si conturi individuale si aderare facultativă, administrate de companii private.
Spre deosebire de pensia obligatore (Pilonul II), pensia facultativă se plateşte din veniturile nete.
La un fond de pensii facultativ pot participa: angajati din sectorul privat si public, persoanele care realizează venituri din activităti profesionale sau agricole, persoane autorizate să desfăsoare o activitate independentă.
Sumele acumulate in contul participantului se mostenesc.
Conditii de aderare si de beneficiu:
- să fie angajat cu o varsta de maxim 52 ani si jumătate;
- să fie asigurat in sistemul public, altfel decat angajat;
- plata o poate face fie angajatul/asiguratul, fie angajatorul;
- nu se plăteste impozit pentru contributie;
- suma cu care se contribuie se deduce din impozitul pe venit, in limita a 400 euro/an.
Mărirea contributiei:
- limita minimă o stabileste fondul de pensii;
- limita maximă este stabilită prin lege: 15% din salariul brut lunar sau venit asimilat.
In caz de neplată, se poate ajunge la suspendarea plătilor sau chiar la incetare. Plata poate fi oricand reluată.