Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Sunt nascuta la data de 21-10-1955 si am lucrat cu carte de munca din 08-06-1974 pana in 28-03-2009 perioada din care 7ani, 4 luni si 12 zile in grupa II de munca 100% iar 17ani si 6 luni in grupa II de munca 75% conform inscrisurilor din cartea de munca.In perioada cu grupa II 75% am lucrat ca desenator tehnic (7ani si 5 luni)iar restul ca tehnician.Din 28-03-2009 in urma unor disponibilizari colective am fost data in somaj pe o perioada de 15 luni respectiv pana pe data de 28-06-2010.In perioada de somaj am urmat si cursurile de reconversie profesionala.Dupa terminarea somajului si pana in prezent nu am avut nici un venit neputand sa ma angajez niciunde fiind o persoana trecuta de 55 ani .
In urma celor prezentate va rog sa mi se precizeze daca am dreptul la pensie ,pentru ce fel de pensie pot opta si de la ce data?
Daca pentru perioada in care am lucrat ca desenator tehnic beneficiez de grupa II 75% conform inscrisurilor din cartea de munca?
De asemeni vreau sa stiu care este numarul de luni pentru care mi se va aplica penalizarea de 0,75% in eventualitatea in care asi solicita pensionare anticipata partiala?
Daca cele postate sunt corecte,atunci limita de varsta la 55 ani si 7 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 60 de ani si 1 luna.Cei 17,5 ani de grupa II-a(75%) sunt echivalenti cu 13 ani in procent de 100%.7 + 13 =20 de ani de grupa II-a,care aduc o reducere de 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.In concluzie,limita de varsta la 55 ani si 7 luni,sau anticipat,fara penalizare la acest moment(conditia de varsta fiind de 55 de ani si 1 luna,iar cea de stagiu de 38 ani si 1 luna,fara stagiu asimilat).Din calculele mele aveti 34 ani 9 luni si 20 de zile,la care se adauga o perioada suplimentara la vechimea in munca de inca 5 ani,pentru 20 de ani in grupa II-a in procent de 100%(deci in total 39 ani,9 luni si 20 de zile).