Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna. As dori sa stiu ,daca sotul meu are de executat o pedeapsa de 5 ani(nu executa este nu stiu unde, a plecat...), pot sa divortez si daca am nevoie de martori, sau e suficienta decizia de executare. Multumesc. O sa fie mai multe infatisari sau la prima se desface castoria avnad in vedere situatia? Eu trebuie sa ma prezint obligatoriu?
Din nefercire situatia nu este asa simpla. Nici o instanta nu va va divorta pana nu se indeplineste o procedura de citare.
Pentru a fi admisa actiunea de divort, este necesar sa probati cu inscrisuri si martori ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate si ca astfel casnicia nu mai poate continua.
Da, prezenta reclamantului este obligatorie.
Doar daca aveti resedinta in strainatate situatia este alta.
Vor fi mai multe termene pentru ca sunt necesari mai multi "pasi procedurali" avand in vedere ca afirmati ca nu cunoasteti adresa sotului dvs.
Astfel:
-citare initial la ultimul domiciliu comun al sotilor sau la ultimul domiciliu cunoscut al acestuia,
-apoi, adresa la S.E.I.P. pentru a se verifica ultimul domiciliu cu care apare in evidentele informatizate,
-apoi este necesar sa solicitati incuviintarea citarii prin publicitate conf. art 95 c.proc.civ.
Nu veti putea propune probatorii pana cand procedura de citare nu va fi legal indeplinita.
Angajati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna. D-na av. Simona va rog sa ma lamuriti ce presupune adresa la SEIP, se verifica ultimul domiciul din tara sau si din strainatate? Exista posibiliatea sa fie dat in urmarire internationala din cauza actiunii de divort? Pt ca incazul asta o sa-mi retrag actiunea de divort .Acum este dat doar in urmarire generala in tara. Multumesc mult.
1.SEIP=serviciul de evidenta informatizata al persoanelor, unde se verifica care este adresa de domiciliu cu care apare in evidente.
2.- Nu, nu exista varianta darii in urmarire din cauza actiunii de divort.