Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reclamatie politie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reclamatie politie

buna ziua,
am cumparat un imobil de la cineva care il mostenise, care se declarase unic mostenitor. ulterior am aflat de la vecini ca ar mai fi un mostenitor. daca merg la politie , am vreo sansa sa aflu daca mai exista intr-adevar vreun alt mostenitor in afara de cel din certificatul de mostenitor? si daca exista , ce pot face ca sa-mi recuperez banii?
Din moment ce acest certificat de mostenitor se refera doar la un mostenitor al intregului imobil,acest titlu fiind valabil,este in regula.Politia nu se ocupa cu asa ceva.Dar dvs.cand l-ati cumparat nu ati incheiat un contract de vanzare cumparare la notar?
andymaurul, utilizator
pai nu inseamna ca cel care a obtinut certificatul, a dat declaratie mincinoasa la notar? nu e o fapta penala falsul in declaratii?
Notarul care a eliberat Certificatul de mostenitor este singurul in masura sa stie.
Daca a mai fost vreun alt mostenitor care a renuntat la mostenire si a ramas numai unul, sau vecinii sunt in eroare.
Nu are treaba politia cu mostenirile.
Dar pe certificatul de mostenitor nu scrie ca este mostenitor pe intregul imobil?
In alta ordine de idei aveti siguranta faptului ca exista si alt mostenitor?Sau orice vecin va spune ceva,dvs.chiar credeti?
la notar , mostenitorul s-a declarat unic mostenitor, cu martori. notarul a fost si el, se pare, indus in eroare.