Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza tehnica auto
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza tehnica auto

Intr-un proces de partaj se solicita expertizarea unui autoturism care a fost introdus in masa partajabila cu toate ca a fost vandut (cu acordul verbal al partilor ) -in cuantumul unor datorii ,inainte de introducerea actiunii de partaj.
Se solicita , ca obiectiv ,expertizarea bunului care nu mai este in posesia partilor
Rezultat expertiza :
Se face exertiza care suna cam asa :.....autoturismul a fost achizitonat de nou (in 2008 )fiind platait in lei.
Cu toate ca ne se specifica data la care sa se faca evaluarea ioptetica .. (bunul neputand sa fie expertizat ). se ia ca , coeficient de uzura morala (tinandu-se cont de data despartirii partilor ) -4% .
Se face un calcul la valoare euro in momentul achizitionarii auto (acesta fiind platit in lei - facturi doveditoare !!) si apoi se face un calcul tot la valoare euro la date efectuarii expertizei- februarie 2011.
Intr-un final , concluzionand , se ia coeficient uzura globala 4% dar se calculeaza euro dupa 3 ani !!- uzura fizica , oferta pietei , uzura morala ...unde sunt , intr-un final , autoturismul ajunge sa valoreze mai mult decat la achizitionare !=D>:(:O:foottap:
...Mentionez ca , din cate cunosc ,nu a fost poleit cu aur , valoarea aurului fiind in crestere !=D>
tutu12, utilizator
Partea interesata sa solicite contraexpertiza,in cauza.
Formulati obiectiuni prin care criticati toate acceste aspecte!
aveati posibilitatea sa solicitati expert parte. daca nu va convine raportul de expertiza puteti formula obiectiuni.
..da , dar numai sa se accepte obiectiunile ! ...voiam sa va mai impartasesc din ..,,minunatiile '' expertizelor -cu care sunt sigur ca sunteti familiarizati !
tutu12, utilizator