Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apostolat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apostolat

unde se apostoleaza certificat casatorie turcesc
Apostila se aplica la tribunal.
Cred ca vorbiti de apostila, nu de sfintii apostoli. Se aplica la un ghiseu la Tribunal, sau la registratura sau la unul special langa aceasta. Faceti cerere si trebuie sa achitati si o taxa de timbru
Conform Legii 121/2005, apostilarea actelor se face la Tribunal.

Pentru recunoasterea internationala, documentele de stare civila, respectiv certificatele de nastere si casatorie, dupa ce li se aplica apostila se traduc in limba tarii de destinatie de catre un traducator autorizat, inclusiv apostila, dupa care se legalizeaza de catre un notar public, iar in final traducerea legalizata se supralegalizeaza cu apostila de catre Tribunalul competent.