Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordin de evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordin de evacuare

buna seara
am si eu o intrebare ,mi se mai poate face ordin de evacuare dintr-o locuinta daca aceeasi persoana mi a mai intentat un proces avand la baza acelasi motiv prin ordonanta presidentiala de evacuare ,proces castigat de mine.ce sanse de castig ar avea persoana respectiva?va multumesc
Probabil ca sunt 2 procese, unul avand ca obiect evacuare, si unul pe calea ordonantei presedintiale prin care s-a solicitat evacuarea pana la solutionarea procesului cu evacuare, pe fond. In cazul in care ati castigat pe ordonanta, este necesar a va apara si in dosarul de evacuare, pe fond, si daca veti castiga si acest dosar, cu siguranta nu veti putea fi evacuat.
buna seara
primul proces mi a fost intentat in 2009 si l am castigat ,acum aceeasi persoana vrea sa imi faca alt proces de evacuare din aceasi locuinta ca si prima oara.este posibil?va multumesc
Daca va fi identitate de parti, obiect, cauza( aceleasi motive),exista autoritate de lucru judecat 1201 c.civ.-raspunsul-nu are sanse in aceste conditii.