Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cand se poate inscrie litigiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cand se poate inscrie litigiu

X(un mostenitor omis de la succesiune) cere intr-un proces anularea unui un certificat de mostenitor + 2 contracte de vanzare cumparare (toate au ca obiect un imobil). Poate obtine si inscrierea litigiului in cartea funciara inca de la inceputul procesului ? Mai precis , poate solicita anularea CM+CV1+CV2+inscrierelitigiu in cartea funciara?

eugen05 a scris:

banuiesc ca nu oricine poate obtine un certificat de grefa. cel ce solicita anularea certif. de most. , nu trebuie sa-si dovedeasca intai, in instanta calitatea de mostenitor ?

Doar partile din proces pot obtine acest certificat de grefa! Si nu trebuia sa va fi judecat pe fond pt a obtine un certificat de grefa. Acesta doar certifica faptul ca exista un litigiu pe rol, partile din litigiu si termenul de judecata. Atat.
In privinta caii procesuale alese, s-ar putea ca userul "gabriel z" sa aiba dreptate.
Daca nu alegeti calea corecta, instanta de judecata va poate respinge cererea pe cale de exceptie (respectiv exceptia inadmisibiliattii..sau alta).
Personal, va sfatuiesc sa procedati asa cum v-a sfatuit d-na Gabriela Paduraru (respectiv, depunere cerere la instanta pentru eliberarea certificatului de grefa si apoi fuguta la OCPI pentru notarea litigiului).
Doar ca as mai avea cateva completari: tariful pentru notarea litigiului in CF este de 60 lei, si nu 20 - asa cum a scris colega de mai sus, iar daca in certificatul de grefa nu sunt mentionate datele de identificare ale imobilului (numar cadastral, numar de carte funciara - personal, am vazut prea putine certificate de grefa completate cu astfel de date), faceti o copie simpla si dupa actiune (presupun ca macar in actiune ati mentionat aceste date...). Eventual, pentru a fi sigur ca nu va intoarce nimeni din drum, atasati la cerere si copii simple dupa respectivul CM, dupa contractele de vanzare-cumparare... Nu sunt obligatorii, dar... sa fie...
Succes!
Paula Tudor, Consilier juridic