Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

#-oBUNA ZIUA
AM SI EU O MARE NELAMURIRE IN LEGATURA CU VARSTA DE PENSIONARE
AM UN MUNCITOR CARE ESTE NASCUT LA DATA DE 25.05.1953 SI ARE O VECHIME IN MUNCA DE 36 ANI SI 1 LUNA
INTREBAREA ESTE CAND POATE IESI LA PENSIE DE DREPT SI CAND POATE IESI ANTICIPAT
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
25-05-2018 la limita de varsta sau 25-05-2013 anticipat partial cu o penalizare de 45%.