Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua,

Am o nelamurire. M-ar interesa ce s-ar putea face in acest caz: barbat, cu 34 de lucrati, in februarie 10 implineste 60 de ani. Ce poate face dansul in acest caz? poate aplica un dosar pentru o pensie..? Astept detalii.

Multumesc.

Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat partial,cand va indeplini si conditia de stagiu de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat nu se mai poate,deoarece nu mai are timp pentru ca sa indeplineasca conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Adica stagiul de cotizare va fi de 43 de ani sa inteleg pentru barbati? Si la femei?
Toatal stagiu de cotizare cerut de lege pentru pensie anticipata este de 43 de ani.Stagiul complet de cotizare la care se raporteaza punctajul mediu anual este de 35 de ani.