Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract prescris
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract prescris

am un contract de vanzare-cumparare in rate care s-a prescris,vreau sa stiu cum mai pot actiona cumparatorul in judecata pentru neplata ratelor si pentru penalitati,va multumesc.
Ce fel de vanzare, bunuri mobile sau imobile?
bunuri mobile
In acest caz, este mai complicat.

Sanctiunea neplatii pretului:
Vanzatorul are mai multe posibilitati: obligarea cumparatorului la executarea in natura a obligatiei (termenul de prescriptie este de 3 ani);
invocarea exceptiei de neexecutare, refuzand sa predea lucrul vandut daca cumparatorul nu plateste pretul si nu beneficiaza de un termen suspensiv; rezolutiunea contractului (art.1020,1021 C.civ.).
Pentru bunurile imobile, dreptul la actiune este imprescriptibil, dar fiind vorba de bunuri mobile,...
Rezolutiunea vanzarii pentru neplata pretului este reglementata de art. 1365 Cod Civil, conform caruia ” daca cumparatorul nu plateste pretul , vanzatorul poate cere rezolutiunea vanzarii.” Desigur, in caz de neplata a pretului , vanzatorul nu e obligat sa ceara rezolutiunea vanzarii, putand opta pentru executarea silita a platii .

Sub aspectul naturii juridice, actiunea in rezolutiunea vanzarii este reala , caracter consacrat de art. 1368 Cod Civil, fiind imprescriptibila pe cale extinctiva
Dar, repet, legiuitorul se refera la bunuri imobile.

cu contractul in mana luati legatura cu un avocat sa-l studieze