Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnet de munca

sunt angajata la o societate si tin evidenta carnetelor de munca. in urma cu o saptamana mi-a disparut un carnet de munca al unui angajat. cum procedez in acest caz? anunt itm? ce se poate face? de gasit nu l-am gasit desi am cautat zilnic acest carnet. ce fac?
multumesc mult
Il declarati pierdut in Monitorul Oficial, indicati seria etc., apoi faceti demersuri pentru reconstituirea formularului.
In aceata situatie carnetul de munca se declara pierdut la Monitorul Oficial, se iau adeverinte de vechime de la firmele unde persoana a lucrat anterior si se completeaza duplicatul carnetului de munca. Poate o sa reusiti sa il gasiti.
mai are cineva acces la carnetele de munca?
Daniela2172 a scris:

sunt angajata la o societate si tin evidenta carnetelor de munca. in urma cu o saptamana mi-a disparut un carnet de munca al unui angajat. cum procedez in acest caz? anunt itm? ce se poate face? de gasit nu l-am gasit desi am cautat zilnic acest carnet. ce fac?
multumesc mult

În caz de pierdere a carnetului de munca, se va elibera celui în cauza un carnet de munca duplicat, de către ultima unitate la care acesta a lucrat sau lucrează. Eliberarea duplicatului în caz de pierdere a carnetului de munca, se face numai după publicarea pierderii acestuia în Monitorul Oficial si plata unei amenzi.
multumesc tuturor
Ce se intimpla in situatia in care carnetul de munca este pierdut chiar de ITM ?
Stiu un caz asemanator ,care tergiverseaza de o buna perioada de timp.