avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum pot sa inregistrez aportul de la sute de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum pot sa inregistrez aportul de la sute de investitori intr-o companie S.R.L.

ma intereseaza sa adun bani de la multi investitori pentru o societate care sa poata la randul ei sa investeasca in ...sa zicem agricultura . Cum pot inregistra aportul lor , nefiind toti cetateni romani si prin ce metoda le pot returna banii . Ce taxe se platesc la stat in aceste operatiuni ?
Accept si variante de raspuns cu combinatii Offshore/Onshore
Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2011
lau_to, utilizator
Cel mai recent răspuns: lau_to , utilizator 14:02, 7 Martie 2011
faceti o firma cu mai multi asociati, fiecare cu contributia lor (aport la capital) - acesta este un SRL

SA e o societate pe actiuni... are alt regim, multe detalii, etc.
Cel mai bine contactati un avocat pentru detalierea completa a optiunilor pe care le aveti.
Ce doriti sa fie ? Investitori ? sau asociati/actionari ?
investitori

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociere adrianabresug adrianabresug o societate are probleme financiare si doreste o asociere cu o alta societate ,este posibila asocierea intre o societate cu raspundere limitata si o societate ... (vezi toată discuția)
Help-raport de evaluare anasm anasm Vreau sa infiintez un SRL si sa aduc aport in natura imobile.Pentru asta este nevoie de un raport de evaluare.Imi aleg eu evaluatorul sau il numeste ... (vezi toată discuția)
Stabilirea impozitului pe venit in cazul retragerii partilor sociale de o persoana fizica nicolaeelena nicolaeelena In anul 2006 am intrat ca persoana fizica, intr-o societate cu raspundere limitata- SRL cu un numar de parti sociale reprezentate de actiuni la 4 firme ... (vezi toată discuția)