Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

In urma decesului tatalui meu s-a facut succesiunea. La succesiune au intrat mama mea, eu si fratele meu. Acum mama mea (mentionez ca locuim in aceeasi casa) doreste sa-mi cedeze partile ei. Fratele meu doreste sa-i platesc 25% din valoarea de piata a apartamentului in care eu si mama locuim, desi el nu are dreptul la atat in urma succesiunii dupa tata si nici nu participa la intretinerea sau ingrijirea mamei. Prin ce fel de act pot primi in acelasi timp partile mamei si partile fratelui? Daca fratele meu nu este de acord cu suma pe care o stabileste evaluatorul imobiliar ce pot sa fac?
Mama dvs. va poate vinde fara probleme.
Cu fratele o sa va judecati si va decide instanta.
Aveti insa grija sa nu va execute silit fratele dupa proces.Ar fi bine sa incercati sa faceti rost de bani dupa proces.
fratele dvs nu are niciun drept asupra cotei mamei dvs. mama dvs poate sa faca act de vanzare pt partea dansei.