Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi o fapta prescrisa daca plangerea a fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi o fapta prescrisa daca plangerea a fost depusa in ultima zi?

Buna ziua,

Vroiam sa cer anumite pareri legate de cazul meu.Povestea pe scurt e ca in urma unei vizite la un restaurant Mcdonalds m am ales cu buricul degetul aratator de la mana dreapta retezat.Mai precis degetul a fost retezat intr un scaun intre partea sezutului si a scheletului metalic in incinta restaurantului.Scaunul cu pricina nu era prins in suruburi cum trebuia.Am fost operata si au urmat saptamani de dureri si nopti nedormite.Mi au fost acordate 21 zile de medical din care 15 lucratoare.Mi am scos un certificat medico legal pentru a cere despagubiri din partea resturantului.Am fost contactata intr un tarziu de catre reprezenatii restaurantului in vederea unei intelegeri pe cale amiabila.Oferta lor a fost extraordinar de mica,spunandu mi se chiar pe un ton ironic ca pretentiile mele se rezuma in mare parte la daunele morale iar in Romania daunele morale nu sunt atat de luate in seama precum in alte tari. Dupa acesta inatlnire am refuzat ofera lor si am apelat la serviciile unui avocat.Am aflat ulterior ca o plangere trebuie depusa in 2 luni de la data incidentului(atunci am inteles de ce reprezentantii firmei McDonalds au amanat pe cat de mult posibil o inatalnire face to face).Acum am trimis actele avocatei dar aceasta va fi nevoita sa trimita plangerea in ultima zi.Intrebarea mea este:Credeti ca fapta poate sa fie prescrisa datorita faptului ca plangerea a fost depusa in ultima zi?Tin sa mentionez ca din punct de vedere medical nu am avut voie sa parasesc locuinta 2 saptamani din cauza temperaturilor scazute care puteau sa mi cauzeze complicatii.Acest lucru a inatarziat emiterea certificatului medico legal.
~ Conținut șters la cerere ~
Este rolul avocatei dvs. sa calculeze termenul.Daca este ultima zi nu ar fi probleme.

Insa nu stiu de cat ajutor va este o plangere penala...
Ar fi indicat sa va judecati in civil cu firma.
In SUA pentru asa ceva s-ar fi dat daune de 100 000 dolari,dar in Romania este greu de spus...
Va trebui sa va dovediti suferintele...
=D> eu am depus plagere impotriva torturilor la care am fost supus de interlopii cu legitimatii de la stat,in acel an,si dupa doi ani si tot asa timp de 12 ani dupa care mi se raspunde in tot acest timp ca a fost legal ce au facut,a dat neincepere,dupa ce am castigat la CEDO,mi sa respins pe motiv ca sau prescris faptele ca au trecut foarte multi ani.ce credeti ca mai pot face?
Incercati in civil, cerand daune materiale (dovedite prin documente cu care ati achitat sume de bani pentru refacere - medicatie, consultatii etc., la care se adauga si cheltuielile de judecata) dar si daune morale (de regula se cer sume mai mari pentru ca instantele romane le reduc).
Mult succes!

rupavili a scris:

=D> eu am depus plagere impotriva torturilor la care am fost supus de interlopii cu legitimatii de la stat,in acel an,si dupa doi ani si tot asa timp de 12 ani dupa care mi se raspunde in tot acest timp ca a fost legal ce au facut,a dat neincepere,dupa ce am castigat la CEDO,mi sa respins pe motiv ca sau prescris faptele ca au trecut foarte multi ani.ce credeti ca mai pot face?

Daca ati castgat la CEDO ati primit despagubiri.