Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul retineri concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul retineri concedii medicale

Am o persoana care a intrat pe 01.02.2011 in concediu de sarcina si lauzie. Ce retineri ii calculez si care este baza la care aplic aceste retineri?
Pastrati baza anterioara daca este in continuare.
Buna seara!Revin la intrebarea referitoare la oprirea impozitului din indemnizatia de concediu medical,cod 14.Am primit raspuns ca nu se opreste impozit.Am citit insa art.42,lit.a din Codul fiscal.La lit a sunt descrise veniturile neimpozabile,,cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca''.Eu inteleg ca se opreste impozit la acest concediu medical,cod 14,(neoplazii,SIDA).
Va multumesc!
O baza legala se poate?

Multumesc