avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita?
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita?

Buna seara,

Parintii mei au doua credite de nevoi personale facute in urma cu 5-6 ani. Ambele sunt fara ipoteca.
Pana anul trecut si-au platit toate ratele la timp nefiind probleme. La sfarsitul anului trecut, tatalui meu i s-a micsorat salariul, iar mama mea a fost data in somaj. Binenteles ca au inceput si probleme cu imposibilitatea platirii ratelor la timp.
Au depus dosar de micsorare a ratei la ambele banci, dar din pacate doar una din banci a fost mai intelegatoare. In perioada septembrie-decembrie dosarul la aceasta banca a fost in lucru pentru micsorare si ratele au fost suspendate. La cealalta banca in schimb, in ultimele 6 luni au platit cand si cand. Acestia au refuzat orice dialog, pastrand ratele ridicate.
Firma de recuperari din partea bancii care nu a dorit solutionarea dosarului ii terorizeaza cu telefoanele, insa apogeul a fost atins acum o saptamana cand, a sunat pe fix acasa si a raspuns mama. Doamna de la recuperari, cu un ton foarte autoritar si profitand de faptul ca mama este in prezent, foarte "moale" a inceput cu amenintari de genul ca este ultima discutie pe cale amiabila, ca se va incepe procedura de executare silita. Apoi a inceput sa o intrebe pe mama ce a facut cu banii, ce si-au cumparat, daca au vreun bun in casa.
Mentionez ca banii nu au fost folositi pentru achizitia vre-unui activ care sa poata fii revandut.
Intrebarile mele sunt:
1. In ce conditii se incep procedurile de executare silita? Brusc, ne trezim cu executorii la usa, sau se trimit instiintari, peste instiintari, te da in judecata, si apoi te executa silit?
2. In ce conditii au voie sa te execute silit? Argumentul ca salariile au fost micsorate, somaj, rata de indatorare a devenit in noile conditii peste cea legala si dovada ca incearca sa fie bun platinici pe cat le permite situatia financiara nu este viabil?
3. Poate sa execute casa silit? Daca da, in ce conditii? In conditiile in care niciunul din credite nu este cu ipoteca, iar valoarea lor insumata nu depaseste 10.000 euro.

Va multumesc pentru timpul acordat.
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2011
DannielaZ, utilizator
Cel mai recent răspuns: gustaw , utilizator 12:29, 9 Martie 2011
Firma de recuperare nu a trimis niciun cont cu privire la plata ratelor, parintii mei achitand in continuare in contul bancii.
Cred ca nu am inteles bine, ati afirmat ca o firma de recuperare ii streseaza pe parintii d-stra, acum afirmati ca in continuare achita in vechiul cont. In momentul cand o firma de recuperare a preluat un client cu probleme, creditul se va achita in contul firmei de recuperare.Sar putea ca cei care sun in prezent sa fie angajati banci din centrala, departamentul recuperare credite!?
Asa zic si eu. Sunt asa zisii soft collection din banca..
Ei s-au recomandat telefonic ca fiind firma de recuperare. Nu au trimis notificari, nu au trimis nimic.
De aceea am apelat la acest forum, intrucat se fac prea multe abuzuri. Sunt perfect de acord ca banii trebuiesc restituiti, si, in caz contrar suportat consecintele, dar aceste consecinte trebuie sa urmeze niste pasi, nu asa abuziv.

Asta as vrea sa stiu, care sunt pasii pana la executarea silita. De exemplu, maine dimineata se pot trezi la usa cu recuperatorii si evaluatorii din senin? "Buna ziua, am venit sa evaluam si sa va sechestram casa?"
Daca este vorba de o firma de recuperare trebuia - sau urmeaza - sa primeasca parintii o notificare, fie prin posta, fie adusa de un repreentant al recuperatorului.
Notificarea este detaliata: suma principala de plata, dobanzile, penalitatile, conturi in care se pot face plati, telefoane de contact si nume agent recuperator. Solicitati o discutie cu agentul respectiv, telefonic sau fata-in-fata (de preferat), in care sa expuneti situatia si sa propuneti o varianta de plati lunare, in raport cu resursele financiare reale prezente ale parintilor. Va fi o negociere, pana la urma, dar in final puteti ajunge la un consens. Firma este interesata sa stabileasca o INTELEGERE DE PLATA, din care sa rezulte lunar o suma ce va fi achitata. Sa stiti ca nici firmele de recuperari nu alearga dupa executari silite, pentru ca sunt costisitoare si pentru ele si nu totdeauna eficiente. Mai interesati sunt...executorii judecatoresti, care iau comisioanele de la firma de recuperare si aceasta...de la debitori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit restant Mariana_mm Mariana_mm Buna ziua! Am luat un credit de la banca in 2007 si am intarziat cu ratele incepand cu anul 2009. Am anuntat banca ca firma s-a inchis dar nu am vrut sa imi ... (vezi toată discuția)
Executat silit???amenintare din partea unei sc recuperari creante nemuritorul nemuritorul am primit o somatie de plata de la o firma de recuperari creante precizindu-mi ca am avut un credit facut acum 8 ani o descoperire de cont dar in acest moment ... (vezi toată discuția)
Executare silita sofiac sofiac Buna seara Am facut in 2005 un credit de nevoi personale, am platit pana in 2009 cand am intrat in somaj si cum nu am reusit sa scad foarte mult rata cu banca ... (vezi toată discuția)