Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat unic, cu handicap, pensionat pe caz de boala?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat unic, cu handicap, pensionat pe caz de boala?

Buna seara, am si eu nevoie de o mana de ajutor.Sunt contabil la o soc. com., are un asociat unic de 55 de ani, care este si administrator al firmei, cu handicap gr. III, are contracte de asigurari sociale (pe persoana fizica) la sanatate si la casa de pensii si acum este operat la ambii ochi pentru glaucom( a ramas aproape orb). Vrea sa se pensioneze pe caz de boala. Eu am intrebat si la casa de pensii si la sanatate si mi-au spus ca nu se poate, deoarece e asociat unic la o firma. Medicul lui de familie a zis ca se poate pentru ca are handicap de gr. III. Am cautat in legislatie, dar n-am gasit nimic sa-mi fie de ajutor.Daca ma puteti ajuta, multumesc anticipat.
In vederea pensionarii de invaliditate, medicul primar sau medicul specialist pentru afectiunea principal invalidanta, atunci cand apreciaza ca starea de sanatate a persoanei pe care o are in asistenta medicala nu ii permite reluarea activitatii profesionale, in limitele maxime de concediu medical prevazute de lege, cu toate tratamentele medicale recuperatorii aplicate, propune pensionarea de invaliditate, cerand in acest sens avizul cabinetului de expertiza medicala teritoriala.
Medicul expert al asigurarilor sociale avizeaza pensionarea de invaliditate numai daca constata pierderea totala sau a cel putin jumatate din capacitatea de munca, aproband si concediul medical necesar intocmirii formelor de pensionare.

Vedeti Legea nr.19/2000.
Multumesc pentru raspuns.Ar mai fi ceva. Medicul de familie imi cere o adeverinta de la casa de sanatate pentru dosarul de pensionare, din care sa reiasa ca sunt inregistrate pe firma , in stat de salarii , toate medicalele care i s-au dat. Dar el fiind asociat unic, cu contract de asigurari , nu are contract de munca pe firma. Eu n-am putut sa-i inregistrez medicalele pe firma,ca nu-i salariat al firmei, iar cei de la casa de sanatate au zis ca nu primesc medicale de la contract de asigurat. In cazul asta mai e ceva de facut? Multumesc anticipat
Da, va duceti la ei cu copie de pe contractul de asigurare incheiat si cu dovada a platii CASS-ului la zi. De asemenea, ii duceti si concediile medicale sa le vada.
Multumesc mult pentru lamuriri si rabdare.
ribana a scris:

Multumesc pentru raspuns.Ar mai fi ceva. Medicul de familie imi cere o adeverinta de la casa de sanatate pentru dosarul de pensionare, din care sa reiasa ca sunt inregistrate pe firma , in stat de salarii , toate medicalele care i s-au dat. Dar el fiind asociat unic, cu contract de asigurari , nu are contract de munca pe firma. Eu n-am putut sa-i inregistrez medicalele pe firma,ca nu-i salariat al firmei, iar cei de la casa de sanatate au zis ca nu primesc medicale de la contract de asigurat. In cazul asta mai e ceva de facut? Multumesc anticipat