Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calomnie

Buna ziua,

Daca o persoana posteaza mesaje calomnioase, neadevarate, la adresa mea, carei institutii trebuie sa ma adresez pentru identificarea acesteia? Si ce masuri legale se poate lua contra acestuia?

Multumesc
Este mai greu de depistat autoru;; In functie de gravitatea faptei (infuctie ce posteaza), puteti sa va adresati Judecatoriei cu plangere impotriva autorului si va fi obligat la raspundere adelictuala"" (publicatii de mesaje cu caracter calomnios);:((
Teoretic aveti dreptul sa formulati plangere
Practic este greu de identificat cu certitudine autorul mesajelor
Ati fost prejudiciat prin acele mesaje?
In penal nu aveti ce sa faceti deoarece infractiunea de calomnie nu mai este incriminata.
Da, a inventat o poveste, evident neadevarata...
Am IP-ul lui ca mi-a dat si e-mail. Stiu de unde este, si cine este furnizorul de internet...
Problema ar fi daca legea are ce sa-i faca acestui individ? Sau ma duc degeaba la politie?
Multumesc
Sustineti ca ati fost prejudiciat. Detaliati in ce consta acest prejudiciu.
La politie va duceti degeaba deoarece am spus mai sus ca insulta si calomnia nu mai tin de latura penala aceste infractiuni fiind dezincriminate.