Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajator dat in judecata pt neplata primei de nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajator dat in judecata pt neplata primei de nastere

Buna ziua, as vrea sa stiu ce sanse am sa castig daca am dat angajatorul(particular) in judecata pt neplata primei de nastere?Acesta sustine ca nu este intemeiata cererea mea, si ca nu este obligat sa imi plateasca nimic.Multumesc. Am nascut in seprembrie 2010
badicangelica, utilizator
prima de nastere poate fi platitia daca firma are asta stabilit in regulamentul intern sau in contractul colectiv de munca aplicabil.
Lucrez in sistemul bugetar(invatamant), am nascut in 10.10.2010, ccm la nivel de ramura era expirat, dar valabil cel la nivel national.Zilele acestea si eu am actionat angajatorul in judecata, deoarece in noiembrie am depus cererea siam primit raspuns negativ. .Ce sanse credeti ca am?
@ sce76
Eu cred ca aveti sanse sa castigati in instanta ....:)
:offtopic:
Optimismul dv. ma motiveaza...:bow:
Cu cat la suta scad sansele de a castiga acest proces in cazul judecarii in lipsa?Orasul in care locuiesc nu are tribunal, conflictele de munca judecandu-se la centru de judet, iar eu avand bebelus, sunt destul de incurcata in a ma prezenta/