Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mandatul reprezinta vechime in munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mandatul reprezinta vechime in munca?

buna ziua,
am la firma 2 persoane care lucreaza prin mandat. vreau sa stiu daca beneficiaza de vechime in munca, daca acest mandat contribuie la fel ca un contract de munca la pensie, in caz de pensionare.
Multumesc!
Daca in platesc contributia la pensii (prin contract de asigurare cu Casa de Pensii) aceasta perioada va fi stagiu de cotizare pentru pensie.
sa inteleg ca au vechime dar nu si stagiu de cotizare?
1. Vechimea in munca se poate confunda cu stagiul de cotizare atunci cand pentru aceasta vechime s-a platit contributia legala.
2. Daca nu s-a platit contributia legala este numai vechime in munca dar nu stagiu de cotizare care ii permite sa beneficieze de pensie.
Este vorba despre un contract de mandat si nu despre un c.i.m. ... numai munca prestata in baza unui c.i.m. confera salariatului vechime in munca - art.16 alin.3 C.mun..

De asemenea, nu cred ca perioada in care se desfasoara activitatea in baza unui contract de mandat si penru care se plateste CAS este considerata stagiu de cotizare la pensii.
plata de CAS nu este considerata stagiu de cotizare? pentru ca se plateste CASul pt mandat