Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contractul de mandat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contractul de mandat

Ce presupune incheierea acestui tip de contract ? Durata , conditiile precum si drepturile si obligatiile ce deriva din acest contract precum si platile fiscale datorate?
Buna ziua,

Depinde pentru ce va trebuie contractul. Mandatul presupune o imputernicire data cuiva sa intreprinda o anumita activitate. Mandatul poate fi acordat printr-un inscris notarial (procura speciala) sau printr-un inscris sub semnatura privata (cum este cazul mandatului de administrator al unei societati).
Mandatul poate fi gratuit (sa nu se plateasca nicio suma pentru activitatea intreprinsa de mandatar) sau poate fi remunerat. In situatia in care se achita o suma pentru mandatul acordat, natura acestor venituri se impoziteaza ca si orice alt venit obtinut din activitati independente. Trebuie declarat la finante si se achita impozitul, CAS, contributia de pensie si ajutor social.

Daca persoana este deja pensionar ce plati se fac catre finante ?
Va rog sa detaliati ce rol are acest contract de mandat despre care intrebati.

La asociatiile de proprietari acest gen de contract se incheie cu persoanele care au fost alese in organele de conducere si verificare (cenzori) in adunarile generale ale proprietarilor.

In general se incheie cu acele persoane care vor fi indemnizate pentru activitatea lor.

Daca e vorba despre asa ceva, putem continua discutia.
Da ! Este vorba despre presedinte!
Durata din contract trebuie sa corespunda cu durata de mandat pentru functia respectiva inscrisa in statut. Dureaza de la momentul alegerii pe functie.
Drepturile si obligatiile se inscriu in contract si trebuie sa fie corespunzatoare celor din lege si statut.

Indemnizatia primita pe acest contract de mandat este asimilata salariului, deci se plateste pentru ea CAS - asigurat si angajator -, CASS - asigurat si angajator.
Are dreptul la deducere personala (dupa parerea mea, fiind asimilat salariului)

Nu se plateste somaj, concedii de odihna, accidente de munca etc.
Aceste venituri se declara impreuna cu toate celelalte in D 112 la ANAF.