Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata cu prioritate despagubiri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata cu prioritate despagubiri

* art. 18 ind. 2 pct.5. Prin derogare de la prevederile pct. 18 ind. 2 pct. 4, în cazuri excepţionale, temeinic motivate (cazuri medicale, cazuri sociale etc., dovedite prin înscrisuri), Direcţia pentru acordarea despăgubirilor în numerar din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor va putea emite cu prioritate titluri de plată şi/sau titluri de conversie.

(* Hotãrârea de Guvern nr. 128/2008 din 06/02/2008, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 112 din 12/02/2008 privind modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a titlului VII "Regimul stabilirii şi plăţii despăgubirilor aferente imobilelor preluate în mod abuziv" din Legea nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei, precum şi unele măsuri adiacente, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.095/2005)

Interbarea este daca exista vreun text de lege care sa prevada posibilitatea platii efective cu prioritate a banilor in numerar catre persoana indreptatite in cazuri temeinic motivate ? sau legea prevede doar prioritatea in emiterea titlului de plata si nu prioritatea la plata efectiva ?

multumesc
am depus crr si am solicitat emiterea cu prioritate a titului de plata.

Problema e ca ei nici macar nu-mi raspund la crr.

Care este calea procedurala pe care trebvuie s-o urmez?

Sa astept 30 de zile, apoi sa mai fac o plg prealabila ca sa-i somez sa-mi raspunda daca imi dau sau nu titlul de plata cu prioritate ?

Daca nici aici nu raspund sau raspund nefavorabil, atac in contencios administrativ in termend e 6 luni ?

Se aplica, in acest caz legea 554 ? sau exista norme speciale ?

Apoi ANRP este autoritate centrala tinand de Guvern - deci se judeca la Curtea de Apel ?

Multumesc