avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ANRP si sentinta investita cu formula executorie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ANRP si sentinta investita cu formula executorie

Respectuoase salutari comunitatii!
Apelez la Dvs. cu urmatoarea intrebare:
Cat efect poate avea privind celeritatea , daca in dosarul de despagubire (cu decizia CCSD) exista sentinta civila a Tribunalului, investita cu formula executorie ,prin care se stabileste suma de despagubire "suma ce va fi achitata in conditiile TitluluiVII L 247/2005" ?
ANRP este imuna (nefiind parte in proces) la achitarea sumei (emiterea titlului) cu prioritate - macar relativa -pe lista de asteptare , fata de restul cazurilor cu parcurs obisnuit?
Presupun ca DA...dar totusi?
Ultima modificare: Duminică, 15 Martie 2009
nucu$, utilizator
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 21:39, 7 Aprilie 2009
Au trecut 10 zile, aproape 90 vizualizari , niciun p.d.v.
Incerc sa-mi raspund singur:
- ori intrebarea este stupida;
-ori subiectul este de neabordat;
-ori inca n-a citit nicio persoana cu experienta in domeniu;
-ori presupunerea mea este "irevocabila":((
Sa-i pun lacat?
Problema se pune putin altfel. Despagubirile, acordate conform Legii 247/2005, nu constau in sume de bani. Nici nu ar avea de unde sa plateasca Guvernul toate sumele pe care ar trebui.
De aceea s-a infiintat asa-numitul "Fond Proprietatea", iar despagubirile se vor acorda in actiuni la acest fond. Din pacate, constituirea sa si stabilirea valorii nominale ale unei actiuni inca nu s-au finalizat, si nici nu cred ca se vor finaliza foarte curand. Deci capitolul "celeritate" cred ca trebuie sa-l uitati :(
Valbil raspunsul pentru sume peste 50000 lei.In cazul acesta suma este mai mica si nu s-a optat pt. "Proprietatea"
Multumesc oricum,sunteti al peste 100-lea care a vizualitat si a raspuns.
Mai astept!:-/
CDruia a scris:

Problema se pune putin altfel. Despagubirile, acordate conform Legii 247/2005, nu constau in sume de bani. Nici nu ar avea de unde sa plateasca Guvernul toate sumele pe care ar trebui.
De aceea s-a infiintat asa-numitul "Fond Proprietatea", iar despagubirile se vor acorda in actiuni la acest fond. Din pacate, constituirea sa si stabilirea valorii nominale ale unei actiuni inca nu s-au finalizat, si nici nu cred ca se vor finaliza foarte curand. Deci capitolul "celeritate" cred ca trebuie sa-l uitati :(

@CDruia Nu m-ati crezut? Iata noutatile(mai vechi):
În conformitate cu prevederile art. 3 lit.h al Legii nr.247/2005, titlul VII, modificat prin O.U.G. nr.81/2007, persoanele îndreptăţite a primi despăgubiri din partea statului român pot opta pentru despăgubiri în numerar până la contravaloarea a maximum 500.000 RON pentru fiecare dosar conexat de despăgubire, iar sumele aferente despăgubirlor de peste 500.000 RON vor fi automat convertite de către A.N.R.P. în acţiuni la Fondul Proprietatea, ce vor putea fi tranzacţionate, dupa listarea acestora la Bursa de Valori Mobiliare, pentru ceea ce depăşeşte plafonul de 500.000 RON.
Intr-adevar am gresit cu un "0"
In sprijinul celeritatii la care ma gandesc, observ in schema de rezolvare a dosarelor la ANPR, hotararile definitive au un circuit deferit(mai scurt) fata de dosarele cu rezolvare administrativa.
Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2009
nucu$, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greselile legii nr.165/2013 danmarian50 danmarian50 Stimați cetățeni ai României care ați câstigat procesele cu A.N.R.P, prin legea 247/2005 si nu ați fost despăgubiti. Vă invit, in ... (vezi toată discuția)
Neplata valorii pamantului in urma unei expertize WHITE 79ROSE45 WHITE 79ROSE45 am avut pamant intr-un sat din apropierea orasului in care locuiesc,primaria de acolo se folosea de el,si de aceea am vrut sa-l vand.in urma unei expertize ... (vezi toată discuția)
Anrp vichi_90 vichi_90 Buna ziua Revin cu o problema pe care probabil nu am postat-o suficient de clar. Pentru ca ANRP sa emita o decizie de validare sau invalidare a unei ... (vezi toată discuția)