Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata indemnizatie CCC

LA MULTI ANI!tuturor doamnelor.Pe 2 martie baietelul meu a implinit 2 anisori,cum primesc indemnizatia luna aceasta?Am incercat sa intreb la AJPS dar nu imi raspunde nimeni,luna acesta primesc pentru februarie si in aprilie cei 2oo ron ai copilului si diferenta pentru 2 zile la indemnizatie?Multumesc
1. In aprilie veti primi indemnizatie pentru CCC pe doua zile din martie.
2. Alocatia pentru copil de 200 lei se plateste numai pana ce copilul implineste 2 ani. Dupa aceasta varsta primeste 42 lei pe luna, conform Legii nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata,
Multumesc
Buna ziua,

Este permisa din punct de vedere legal urmatoarea situatie la momentul actual :

la data prezenta o doamna este in CCC, dar anterior a avut 2 joburi.
Poate la functia de baza sa aiba CIM-ul suspendat si la al doilea unde are norma partiala sa continue activitatea in mod normal ?

Din ce am studiat in legislatia actuala, s-ar suspenda c-valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului daca ar obtine venituri profesionale ; dar veniturile de natura salariale nu sunt venituri profesionale.
Datorita acestor considerente eu consider ca este posibila aceasta situatie.

Gresesc ?
Orice salariu este un venit profesional (v. Codul fiscal).