Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil

buna ziua ,va rog sa-mi spuneti si mie alocatia de stat pt copii pana la varsta de 2 ani este 200 de lei? de cand se da aceasta alocatie? din luna in care s-a nascut copilul ?sau de cand depui actele la primarie?eu am nascut pe data de1 04 2012 si actele le-am depus la primarie dupa cele 42 de zile de lauzie ieri am primit alocatia doar pe luna mai si iunie adica 400 de lei nu trebuia sa iau si pe aprilie ?din luna cand s-a nascut? multumesc
garnita georgiana , utilizator
1. Din Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii :

Art.6
(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.

(5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.

(6) Dreptul la alocatia de stat pentru copii inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care nu mai sunt indeplinite conditiile de acordare.

2. Alocatia de stat pentru copii este de 200 lei pana copilul implineste 2 ani si apoi de 42 lei pana implineste 18 ani.
va multumesc deci este ok pt luna aprilie nu iau alocatie dar pe cele 42 de zile de lauzie voi primi indemnizatie adica 600 pt luna aprilie si aprox 140 pt cele 12 zile din mai ?
1. Indemnizatia pentru CCC o veti primi dupa ce se termina cele 42 de zile de postnatal, adica incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului.

2. Indemnizatia pentru postnatal (pentru cele 42 de zile) o veti primi de la angajator daca i-ati prezentat certificatul medical pentru concediu de maternitate emis de medic.

3. Incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului veti primi indemnizatie pentru CCC proportional cu zilele din luna mai in care ati beneficiat de aceasta indemnizatie.