Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal mamici masterande
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal mamici masterande

Buna ziua! As avea si eu niste nelamuriri. Eu sunt o viitoare mamica (sunt in luna a 6-a de sarcina) si sunt si masteranda la o facultate de stat, in anul I. Intrebarea este daca in aceste conditii beneficiez de concediu prenatal si postnatal. Am inteles ca ar exista aceasta forma de ajutor social timp de doua luni inainte si doua luni dupa nasterea copilului, insa nu stiu daca este valabil si in cazul masterandelor. Iar daca raspunsul este afirmativ, va rog sa imi spuneti si la ce institutie trebuie sa ma adresez si sa imi depun actele.
Va multumesc!
1. In calitatea dvs. de studenta nu puteti beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. - Dar puteti sa beneficiati, incepand cu data nasterii copilului, de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) ati urmat cursurile unei forme de invatamant (facultate + masterat).
- Indemnizatia pentru CCC este de 600 lei lunar pana inclusiv in ziua in care implineste copilul 2 ani.

3. De asemenea veti mai beneficia de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copil 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane