Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli deductibile pfa, i.i.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli deductibile pfa, i.i.

Buna. Imi poate sa-mi spune cineva care sunt cheltuielile deductibila la un pfa? (cod caen 4789 comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri..).
Daca ma duc in fiecare zi la piata si platesc taxa de piata ii o cheltuiala deductibila sau nu?. Daca fac contract de comodat pe masina, motorina ce folosesc in fiecare zi ca sa ma duc la piata si dupa marfa este cheltuiala deductibila, sau cheltuieli cu intretinerea masinii?
Contributia la casa de pensii si la casa de sanatate este o cheltuiala deductibila, dar impozitul platit la trimestru la finante?
Va rog mult ajutati daca puteti.
Multumesc

Buna seara

Vedeti art 48 titlul III Cod fiscal si normele de aplicare .
De asemenea este de studiat si omef 1040 "norme contabile partida simpla "
Taxa de la piata - da
Motorina -nu, sau mai bine zis depinde de tipul masinii ( daca este mai mare de 3, 5 to atunci este deductibila , dar ... pentru piata - cam greu de crezut ; am amintit doar pentru rigoarea textului legislativ )
Intretinerea - da
Cota casa pensii - da
Cota sanatate - da
Impozitul -nu