Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In ce situatii se dau salarii conpensatorii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In ce situatii se dau salarii conpensatorii?

Buna seara,

Am auzit ca sunt sit in care angajatorul poate plati salarii comp 2-3 ...
In ce sit se dau salarii compensatorii? Ce hartie trebuie sa semnez?
Apare ceva pe cartea de munca , concediere? disponibilizare?

Multumesc,
Salariile compensatorii se acirda potrivit contractelor colective de munca aplicabile si sunt de regula masuri de protectie pentru disponibilizari, ca sa stiti nr. lor trebuie sa vedeti ce CCM vi se aplica. Despre ele nu se face mentiune in cartea de munca, iar daca angajatorul nu vi le da il puteti actiona in judecata
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.