Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... o televiziune poate folosi fara acceptul nostru numele ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

o televiziune poate folosi fara acceptul nostru numele firmei intr-un reportaj tv?

a izbucnit un incendiu la societatea noastra . au si aparut televiziunea .intrebarea este daca aceasta poat folosi numele firmei in difuzarea stirii fara acceptul conducerii?
Avand in vedere situatia speciala,extrema si luaind in considerare ca datele unitatii si ale reprezentantilor acesteia pot fi obtinute inclusiv si de la registrul comertului,
primarie,etc,in contextul evenimentului ,nu rezulta intentia reprezentantilor si a televiziunii care au realizat reportaj informativ pentru aducere ofensa sau afectare imagine publica persoana juridica
sigur ca poate
Da, nu exista probleme de natura juridica pentru postul de televiziune.
Incendiul este un eveniment care atrage atentia opiniei publice - iar presa asta si face - serveste cetateanul- este indicat sa stiu nu numai denumirea firmei ci si a salariatilor, sa stiu de cine sa ma feresc. Incendiu poate sa fie declansat si de fenomene fizice dar de cele mai multe ori din neglijenta semenilor nostri, si macar sa stim cine este neglijentul. Sa fi proprietarul unui imobil care arde e foarte dureros - acolo sa intamplat ceva de a luat foc- sa fi vecin este groaznic!