Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit venituri obtinute de persoane fizice ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit venituri obtinute de persoane fizice neautorizate din predarea deseurilor reciclabile

- Buna ziua,imi puteti spune ce impozit pe venit plateste o persoana fizica neautorizata care preda deseuri reciclabile la o firma autorizata pe baza de ''adeverinta de primire si plata'' ? Am auzit ca din martie 2011 se aplica stopaj la sursa de 16% la suma primita si in cazul in care persoana respectiva declara provenienta deseurilor '' din gospodarie proprie". Imi puteti indica baza legala ?
Va multumesc anticipat.
Astazi am dus si eu la un centru de reciclare, deseuri din propria gospodarie, suma primita a fost impozitata cu 16% (ceea ce am inteles si mi s-a parut legal), dar mi s-a mai aplicat o taxa la suma respectiva de 3% pentru protectia mediului. Aceasta din urma nu mi s-a parut ca ar fi legala, dar nici logica n-ar avea daca ar fi in vreo lege. In momentul in care eu am dus la reciclare anumite deseuri si nu le-am pus la cei care vin sa ridice gunoiul menajer, ajungand acestea intr-o groapa de gunoi si poluand mediul inconjurator, nu gasesc de ce sa mai impozite suma respectiva ca eu am ajutat la protectia acestuia. As vrea sa stiu daca cineva poate sa imi spuna care este legea care precizeaza treaba asta.

Va multumesc.