Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ca magazin mic trebuie sa fac ceva legat de gestiunea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ca magazin mic trebuie sa fac ceva legat de gestiunea deseurilor?

Buna ziua!
Am un magazin mic de tesaturi -metraje si produse cu lavanda-suprafata 16 mp.
Am citit undeva ca au intrat in vigoare OUG nr. 38 si OUG nr. 39, care modifica legislatia gestionarii deseurilor in conditiile in care Legea nr. 211 stabileste obligatii legale pentru orice producator sau detinator de deseuri.
Mentionez ca firma mea are contract de preluarea deseurilor de la magazin cu o companie locala de gunoi- care ridica intr-o singura zi pe saptamana gunoiul de la magazin(cca 3 saci de gunoi de 25 l)
Ce obligatii am eu legate de gestionarea deseurilor?Am auzit ca trebuie sa fac contract cu o firma de protectia mediului, sa fac raportari, cica amenzile sunt foaret mari pt nerespectare.....Va multumesc
corela, utilizator
Buna ziua!
In calitate de producator de deseuri aveti, in primul rand, obligatia de a colecta selectiv deseurile (menajer vs reciclabile). Deasemenea, va trebui sa desemnati o persoana (angajata sau serviciu externalizat) pentru gestiunea deseurilor si efectuarea raportarilor catre autoritatile competente (aceasta persoana trebuie sa fie instruita in domeniul GD ca urmare a abslovirii unor cursuri de specialitate). Rapoartele privind gestiunea deseurilor se intocmesc lunar si se depun la autoritatea de mediu anual (suport hartie si prin crearea unui cont on-line pe un site dedicat). In cazul in care achizitionati produse din afara tarii sau puneti pe piata produse ambalate, va incadrati si la declararea si, eventual, plata taxelor catre Fondul pt Mediu.
Amenda pentru lipsa responsabilului de mediu este de la 15.000 lei la 30.000 lei.
Amenda pentru necolectarea selectiva a deseurilor este de la 20.000 lei la 40.000 lei.
...si mai sunt...

Cu stima,
Nicoleta