Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecini zgomotosi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecini zgomotosi

Buna ziua,
Caut si eu o solutie la problema vecinilor zgomotosi. Eu pe vecinii mei de deasupra i-am rugat de nenumarate ori sa inceteze cu mutatul mobilei la 12 noaptea, cu tropaitul, cu trantitul obiectelor, s.a.m.d.
Stiu ca politia nu face nimic, mai ales ca tipul lucreaza in MAI.
Vreau sa la trimit o adresa, ceva printr-un avocat, care sa-i potoleasca, exista in legislatia de la noi asa ceva ?
Deja sunt cu nervii la pamant, dorm numai cu dopuri antifonice un urechi, se aude si prin alea, nu mai stiu ce sa mai fac. M-as muta, dar am credit ipotecar...
Va rog mult sa ma ajutati cu o solutie, un sfat, mai am vreo speranta sa am si eu liniste in casa mea ?
Va multumesc
Va urez o primavara minunata si .....linistita !!!
In primul rand ,comunicati presedintelui de asociatie situatia cu rugamintea a se implica in vederea solutionarii amiabile
Daca nu da roade,"rugamintea",independent de locul de munca al vecinului,sesizati oficial politia,nu de alta dar legile ,si in special dispozitiile art 320 cod penal,normal sunt aplicabile tuturor cetatenilor
Concomitent,puteti comunica direct respectivului ,cu decenta rugamintea a fi mai atent cu neajunsurile pe care le pricinueste celorlalti locatari
Problema este ca de cate ori le-am atras atentia au reactionat destul de decent, si-au cerut scuze, ca e de vina blocul, copilul, (la 1 an jumate nu cred ca muta mobila), ca ce sa faca si ei, ca e casa lor si ca tot omu' mai muta, mai fac curatenie.....sunt de acord cu toate astea, dar nu la 12 noaptea si nu in fiecare seara.
Sincer, la noi in bloc au mai fost astfel de cazuri, cu chemarea politiei si nu s-a intamplat nimic. Respectivul vatamat a trebuit sa se mute din bloc.
Intrebarea mea este: ma poate ajuta un avocat ?
Se pare ca nu exista nici o solutie la problema vecinilor nesimtiti si prost crescuti. Legea nu ne ajuta, doar Bunul Dumnezeu sa o faca, sa ne dea nervi tari....
Legea 61/1991-mai este valabila.La sesizarea d-voastra, de fiecare data o sa le apara la usa politia (din circa respectiva).Daca va fi de fiecare data cand ii prindeti, nu cred ca o sa le convina.