Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii contracte civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii contracte civile

Buna ziua,
Am o mare nelamurire, si sper sa ma puteti ajuta. Ce contributii se opresc la contractele civile?
Eu stiam de cas, somaj si impozit. Sanatatea se opreste sau nu?
Astept raspunsul dvs. Multumesc anticipat.
Nu este in sarcina platitorului de venit sa retina si sa vireze sanatatea.
Beneficiarul de venit (prestatorul de servicii) plateste sanatatea 5.5% din venitul net realizat.
MERCI MULT IAR LA CONTRACTUL DE ADMINISTRARE CE FEL DE CONTRIBUTII SE OPRESC??
DIN CATE AM CITIT EU AM INTELES CA SE OPRESC URMATOARELE:
-IMPOZIT
-CAS SALARIAT
-CAS SOCIETATE
-SANATATE SALARIAT
-SANATATE SOCIETATE
sE MAI PLATESTE CEVA IN AFARA DE ACESTEA ENUMERATE DE MINE?
INTREB PENTRU CA AM CITIT DIN MAI MULTE SURSE SI INCLUSIV IN CODUL FISCAL MI SE PARE SA SE CAM CONTRAZIC.
MERCI ANTICIPAT
Intrucat indemnizatia administratorului este venit asimilat salariului, se vor percepe aceleasi contributiicla in cazul unui ctr de munca.