Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... alegere reprezentanti ai salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

alegere reprezentanti ai salariatilor

Buna ziua,am o nelamurire cu privire la alegerea reprezentantilor salariatilor pe 2 ani,dar daca dupa terminarea celor 2 ani sunt alesi tot ei de catre salariatii societatii,este in regula sau isi pierd dreptul dupa cei 2 ani de mandat ca reprezentanti ai salariatilor?
Codul Muncii
Art. 225. - (1) Pot fi alesi ca reprezentanti ai salariatilor salariatii care au implinit varsta de 21 de ani si care au lucrat la angajator cel putin un an fara intrerupere.
(2) Conditia vechimii prevazute la alin. (1) nu este necesara in cazul alegerii reprezentantilor salariatilor la angajatorii nou-infiintati.
(3) Numarul de reprezentanti alesi ai salariatilor se stabileste de comun acord cu angajatorul, in raport cu numarul de salariati ai acestuia.
(4) Durata mandatului reprezentantilor salariatilor nu poate fi mai mare de 2 ani.

Asadar un mandat nu poate dura mai mult de doi ani.
Atunci pe doua mandate nu le poate impiedica nimeni sa dureze impreuna 4 ani.
Lasand gluma, putem spune ca daca este ales din doi in doi ani , un reprezentant al salariatilor, poate sa-i reprezinte fara nicio restrictie deoarece legea limiteaza durata mandatului nu numarul lor.
rosu gheorghe, utilizator