Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SANCTIUNE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SANCTIUNE

Buna ziua. Sunt curios sa aflu parerile utilizatorilor asupra modului de sanctionare in urmatoarea speta:
Director de banca, gasit vinovat de abuz, inselaciune, deturnare fonduri, trafic influenta. Care este sanctiunea potrivita pentru un astfel de individ avand in vedere ca ca sanctiunea penala nu poate fi pusa in aplicare.
Este imposibil ce relatati,,, faptele descrise de dumneavoastra constituie infractiuni si sunt pedepsite de legea penala,,,,,,S-a depus o plangere impotriva directorului? Cine la gasit vinovat de faptele pe care le-ati descris?????:(#-o
Quijote a scris:

Buna ziua. Sunt curios sa aflu parerile utilizatorilor asupra modului de sanctionare in urmatoarea speta:
Director de banca, gasit vinovat de abuz, inselaciune, deturnare fonduri, trafic influenta. Care este sanctiunea potrivita pentru un astfel de individ avand in vedere ca ca sanctiunea penala nu poate fi pusa in aplicare.

Se poate angaja raspunderea disciplinara a acestuia, care poate avea ca efect demiterea acestuia din functia de director.
Cine a fost cel care a constatat vinovatia directorului referitor la acuzatiile de abuz, inselaciune, deturnare fonduri, trafic influenta? Ce calitate avea persoana resectiva?
Conform celor mentionate de dumneavoastra citez "avand in vedere ca ca sanctiunea penala nu poate fi pusa in aplicare"

de aici inteleg ca s a depus plangere penala impotriva directorului si a primit NUP adica ne inceperea urmaririi penale, in acest caz ceea ce inseamna ca directorul bancii nu este vinovat de aceste acuzatii.
In acest sens daca va decideti totusi sa il concediati aveti toate sansele sa pierdeti procesul in cazul in care va contesta decizia de concediere.
In momentul de fata care este statutul directorului in cadrul bancii?
Ati suspendat contractul?
Este concediat?
Lucreaza in continuare?
Puteti incerca si concedierea dar este destul de greu dat fiind faptul ca s a stabilit nevinovatia lui de catre organele de cercetare penala.
Ceea ce a facut el efectiv adica fapta care constituie abatere disciplinara este prevazuta in Regulamentul intern al bancii, in statutul de personal sau in contractul de munca?
Care a fost suma deturnata?
Depaseste 250 ron?
Dna Freelis.
Ceea ce sustine Dnisoara Quijote de fapt este o aberatie, apropo eu am fost directorul de banca iar ea este autorul moral al concedierii mele.
Contrar celor spuse de d voastra nu se mai poate angaja raspunderea disciplinara a acestuia deoarece acesta adica eu am fost concediat dupa cateva zile ce s a inaintat plangerea penala, iar aceasta nu poate fi pus in miscare deoarece s a dat SUP pt ca fapta nu exista.
Iar d soara afland ca am sanse mari de castig in procesul intentat impotriva bancii incepe sa si faca griji deoarece stie ca daca ajung inapoi atunci sansa ei sa mai ramana angajata a bancii este egala cu ZERO.
De asta se tot intereseaza.
Matrixw a scris:

Dna Freelis.
Ceea ce sustine Dnisoara Quijote de fapt este o aberatie, apropo eu am fost directorul de banca iar ea este autorul moral al concedierii mele.
Contrar celor spuse de d voastra nu se mai poate angaja raspunderea disciplinara a acestuia deoarece acesta adica eu am fost concediat dupa cateva zile ce s a inaintat plangerea penala, iar aceasta nu poate fi pus in miscare deoarece s a dat SUP pt ca fapta nu exista.
Iar d soara afland ca am sanse mari de castig in procesul intentat impotriva bancii incepe sa si faca griji deoarece stie ca daca ajung inapoi atunci sansa ei sa mai ramana angajata a bancii este egala cu ZERO.
De asta se tot intereseaza.

1.Angajarea raspunderii disciplinare nu are nicio legatura cu raspunderea penala ... daca faptele savarsite constituie abateri dsciplinare , atunci salariatul respectiv poate fi concediat.

2. De asemenea, se poate angaja raspunderea patrimoniala daca s-a cauzat prejudicii prin acele fapte.

P.S.
nu sunt doamna ...;)
Cornel Vasile, Consilier juridic