Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... plata asigurarii obligatorii a locuintei
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

plata asigurarii obligatorii a locuintei

se poate face plata de asigurare obligatorie a locuintei si in alta localitate sau numai in cea in care se afla locuinta asigurata?
Multumesc anticipat
2.Unde poate fi încheiată asigurarea obligatorie?
Poliţa de asigurare obligatorie pentru locuinţă poate fi încheiată în orice agenţie a celor 13 asigurători membri ai PAID sau de la agenţii acestora. În zonele rurale unde asigurătorii nu au puncte de lucru aceştia vor trimite agenţi care să vândă poliţe.
3. Ce acte sunt necesare pentru încheierea poliţei?
Potrivit preşedintelui PAID, Marius Bulugea, proprietarii pot încheia această poliţă doar cu buletinul.
4. Asigurătorii au oferte standard?
Cei 13 asigurători care fac parte din Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor (PAID) - Groupama, Astra, Uniqa, Generali, Ardaf, Euroins, Carpatica Asig, Grawe, Credit Europe, ABC, Certasig, City şi Platinum - au oferte standard, preţul asigurării fiind acelaşi, de 10 sau 20 de euro pe an. Totuşi, unii asigurători ar putea vinde acest produs "la pachet" cu alte asigurări, la preţuri mai mici.

Amanute aici:
[ link extern ]