Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se poate deschide un rol fiscal pentru un teren in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se poate deschide un rol fiscal pentru un teren in folosinta de 32 ani

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti si mie cum se poate deschide un rol fiscal pentru un teren aflat in folosinta de mai bine de 34 de ani, folosinta neintrerupta, netulburata si pentru care toti vecinii ne-au dat declaratii martor ca nu le-am afectat in vre-un fel proprietatea si ca suntem vecini .
multumesc
Daca nu aeti titlu de proprietate va puteti adresa instantei de judecata pentru recunoasterea calitatii de proprietar prin efectul uzucapiunii, in fata instantei urmand sa faceti dovada unei posesii utile, publice si sub nume de proprietar. Tot in fata instanta vor fi audiati si martori.
Dupa ce veti deveni proprietar prin uzucapiune, veti deschide rol.
o cunostinta a primit o compesatie de teren intr-o comuna din Caras-severin, ea fiind nascuta in alta comuna. Doresta sa vanda acest teren, dar primaria refuza sa-i deschida rol si sa-i elibereze certificat fiscal. Exista o lege care obliga primaria sa-i deschida rol si sa poata sa obtina certifoicat fiscal?