Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara,

Am intrebare simpla: Dupa noua lege (cu hatisurile ei...), ma pot pensiona anticipat la 55 de ani, dupa numai 24 a vechime? ...Si cam care va fi penalizarea?

Multumesc frumos.
Luna si anul nasterii.Banuiesc ca este vorba de sex(F).
30 iunie 1957, si DA, aveti dreptate, sunt F.
Multumesc.
Pentru femeie nascuta in iunie 1957.
Limita de varsta la 60 de ani si 9 luni.
Anticipat ca varsta la 55 ani si 9 luni,dar nu puteti din cauza stagiului de cotizare pe care trebuie sa-l realizati de 38 ani si 9 luni,fara stagiu asimlat.
Anticipat partial tot la varsta de 55 ani si 9 luni,dar si aici aveti o problema cu realizarea stagiului de cotizare cerut de lege 30 de ani si 9 luni.
:(( multumesc....se pare ca n-am noroc, deoarece am mai intrerupt activitatea pentru cresterea copiilor....Pacat!
Poate ar trebui sa ma gandesc serios la o activitate independenta..=D>