avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... NUP-ul lasa urme?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

NUP-ul lasa urme?

In urma cu circa 13 ani am fost implicat intr-un accident de circulatie care s-a soldat cu o victima. Dosarul a fost solutionat cu NUP de catre procuratura. Intrebarea este: acest caz, fie el si solutionat cu NUP, mai apare in evidentele uzuale ale politiei si/sau procuraturii (spun evidentele uzuale pentru ca imi este clar ca acestea se afla intr-o arhiva undeva)? Exista vreo situatie in care acest NUP poate fi readus in discutie? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela PĂDURARIU , Alte profesii 01:09, 1 Iunie 2008
Asaaaa....si spune tu Claudiu acum...cam ce relevanta are...daca afla organu' ?:)
Depinde pt ce intreaba omul.
In cadrul unei anchete penale il intreaba anchetatorul ce s-a intamplat atunci.
Relevanta nu ar avea pt instanta dar pt organele de urmarire penala poate constitui un inceput...
Procurorii au convingere intima.Pot sa bata si cu pumnul in masa daca vad ceva de care sa se agate.

Daca vrea sa se angajeze in politie sau la alte organe, acest lucru va fi cunoscut de catre acestea.:)

avocat Claudiu Lascoschi
Aşaaaa...si..relevanţa faţă de ..situaţia de fapt......care este?
Vorbim de nup Claudiu..nu de sup..sau incetare...
Lasa..iti spun eu...nu are nicio relevanta nici macar daca ar vrea sa se angajeze in politie ...

Eu as bate si din picior...nu doar cu pumnul in masa...asa, pt. a ma ajuta mai mult in...convingerea intima!!!!;):coffee:
Ultima modificare: Joi, 29 Mai 2008
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Depinde pt ce intreaba omul.
In cadrul unei anchete penale il intreaba anchetatorul ce s-a intamplat atunci.
Relevanta nu ar avea pt instanta dar pt organele de urmarire penala poate constitui un inceput...
Procurorii au convingere intima.Pot sa bata si cu pumnul in masa daca vad ceva de care sa se agate.

Daca vrea sa se angajeze in politie sau la alte organe, acest lucru va fi cunoscut de catre acestea.:)

avocat Claudiu Lascoschi


Eu cred ca nu are nici o relevanta pentru nimeni o NUP de acum 13 ani.
Pe mine daca m-ar intreba intr-o ancheta penala despre o NUP de acum 13 ani, as intreba ce legatura are cu urmarirea penala actuala.
Ca mai exista reminiscente comuniste printre magistratii zileleor noastre, toata lumea isi da seama, dar pana la a sustine ca au de ce sa se agate daca ai avut o NUP veche de 13 ani, mi se pare totusi ca ne gandim prea departe...
Mda...din nefericire am fost din nou implicat intr-un accident de circulatie din care a rezultat o persoana ranita dar care nu cred ca va necesita mai mult de 60 zile de ingijiri medicale. As fi vrut sa stiu cat de probabil este ca acel NUP sa constituie sub o forma sau alta o circumstanta agravanta. Cat este de probabil ca politistul de la CP sau procurorul sa fie influentati de existenta acelui NUP pe o speta asemanatoare?

Alte discuții în legătură

Contestarea solutiei de nup data de catre procurorul de caz martalogu1971 martalogu1971 Care este procedura in cazul solutiei de NUP? Se poate face contestatie la instanta fara a trece prin etapa prim-procurorului ? (vezi toată discuția)
Contestatie la hotararea de neincepere a urmaririi penale amuri amuri Buna ziua! As dori sa stiu cum se formuleaza o contestatie la o Hotarare de neincepere a urmaririi penale, avand in vedere ca toate probele din plangerea ... (vezi toată discuția)
Solutionare plangere impotriva ordonantei procurorului de scoatere de sub urmarire penala jacqueline_k jacqueline_k Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cu o problema. La sfarsitul anului trecut am facut o plangere penala impotriva savarsirii infractiunii de fals ... (vezi toată discuția)