Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte vanzare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte vanzare masina

Buna ziua.

Doresc sa achizitionez un autoturism din Bucuresti.
Actele prezentate de proprietar sunt cartea de identitate a masinii si actul de la finante. Problema si intrebarea pe care o ridic este urmatoarea: la finante apare ca a platit impozitul pe autoturism, dar in cartea de identitate nu e trecut proprietar ( din cei 5 proprietari anteriori). Este in regula asa ceva?
Nu a prezentat talonul masinii, desi cred ca daca nu e trecut in cartea de identitate nici in talon nu este.

Va rog un raspuns si eventual sfaturi ca sa pot achizitiona autoturismul legal, cu acte in regula.

Multumesc.
ori faceti contractul de vanzare cu ultimul proprietar al masinii trecut in cartea masinii, ori persoana care va vinde are procura de la proprietar.
chiar daca persoana care va vinde e trecuta in talon, acesta are doar drept de a o utiliza, proprietarul de drept e trecut pe carte