avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Procura pentru parasirea tarii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Procura pentru parasirea tarii

Buna ziua,
Am achizitionat un autoturism si nu doresc sa platesc taxa de timbru.
Am preluat de la finante partea de impozit prin contract si radiere.
Intrebare:
-Se poate face o imputernicire fara a trece pe la notar ca sa pot utiliza autoturismul si in afara Romaniei? ( proprietarul in certificat este o manastire de calugari)

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: nicu6121 , utilizator 11:33, 6 August 2013
Nu se poate face procura.
procura nu, dar imputernicire? sau alta forma pentr
Procura egal imputernicire si nu se poate.
Pe nimeni nu intereseaza ca cel ce conduce nu e proprietarul in cartea masinii, ii intereseaza sa nu fie furta. Dvs va e suficient sa prezentati actele masinii si eventual ce contract ziceti ca aveti.
daca este chiar asa simplu este excelent,

Va multumesc foarte mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte vanzare masina htctunat htctunat Buna ziua. Doresc sa achizitionez un autoturism din Bucuresti. Actele prezentate de proprietar sunt cartea de identitate a masinii si actul de la finante. ... (vezi toată discuția)
Autoturism mostenit - drept de folosinta ; documente necesare vladut2003 vladut2003 Buna ziua Va cer ajutorul pentru o consiliere de specialitate in ceea ce priveste urmatoarea speta: In urma bunicului meu decedat acum o jumatate de an, ... (vezi toată discuția)
Acte masina... cristins cristins am cumparat o masina cu nr de calarasi..iar in talon apare numele proprietarului...iar actul de vanzare cumparare sa facut intre mine cumparator si o alta ... (vezi toată discuția)