Forum Discuţii juridice Executare silită Cumparare autoturism inregistrat pe firma
Discuție deschisă în Executare silită

Cumparare autoturism inregistrat pe firma

Buna ziua ,
Vreau sa cumpar un autoturism inmatriculat pe firma, vanzatorul a spus ca ofera pe langa cartea de identitate si talonul masinii si factura+contract vanzare-cumparare+procura la achizitionare, insa nu poate scoate certificatul fiscal din cauza datoriilor firmei.
Exista riscul ca atata timp cat detin factura , contract de vanzare cumparare si procura sa pierd masina in cazul in care proprietarul/administratorul firmei este executat silit, avand in vedere ca atat cartea cat si talonul masinii vor fi in continuare pe numele firmei... ?
Multumesc pentru sfaturi
Procura pentru ce ? :))
Factura si contractul nu sunt valabile. adica sunt nule, fara certificatul fiscal emis anterior lor.