Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inmatriculare autoturism

Doresc sa cumpar un autoturism de la o persoana fizica care la rindul ei a cumparat aceasta masina la o licitatie publica de la un SRL.
As vrea sa stiu ce acte sint necesare a fi intocmite si pasii ce trebuie urmati(primarie, RAR,politie).
Persoana fizica are talon pe numele sau?
Talonul este pe numele firmei.
In cazul acesta ca trebuie :
- certificatul fiscal de la firma
- certificatul fiscal de la vanzatorul persoana fizica
- actul de vanzare dintre firma si cumparatorul (vanzatorul, pentru dvs.) persoana fizica
- actul de vanzare dintre vanzatorul persoana fizica si dvs.
- fisa de inmatriculare dintre vanzatorul persoana fizica si dvs.
- talon, carte identitate, certificat de autenticitate RAR, plata taxei de inmatriculare ...etc
Trebuie deasemenea sa declarati masina la taxe si impozite locale in 30 de zile de la achizitionare.
trandafir2, moderator