avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inmatriculare autoturism

Doresc sa cumpar un autoturism de la o persoana fizica care la rindul ei a cumparat aceasta masina la o licitatie publica de la un SRL.
As vrea sa stiu ce acte sint necesare a fi intocmite si pasii ce trebuie urmati(primarie, RAR,politie).
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 20:44, 30 Octombrie 2014
Persoana fizica are talon pe numele sau?
Talonul este pe numele firmei.
In cazul acesta ca trebuie :
- certificatul fiscal de la firma
- certificatul fiscal de la vanzatorul persoana fizica
- actul de vanzare dintre firma si cumparatorul (vanzatorul, pentru dvs.) persoana fizica
- actul de vanzare dintre vanzatorul persoana fizica si dvs.
- fisa de inmatriculare dintre vanzatorul persoana fizica si dvs.
- talon, carte identitate, certificat de autenticitate RAR, plata taxei de inmatriculare ...etc
Trebuie deasemenea sa declarati masina la taxe si impozite locale in 30 de zile de la achizitionare.
Ultima modificare: Joi, 30 Octombrie 2014
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare auto de la persoana fizica catre juridica biti biti Buna ziua , Sunt SC care doresc sa cumpar un autoturism de la o persoana fizica . Care sunt actele necesare pt efectuarea tranzactiei ? E obligatorie ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare autoturism Endelus Endelus buna ziua doresc sa achizitionez un autoturism de la o persoana juridica. intrebarea este care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a o inmatricula pe ... (vezi toată discuția)
Inmatriculari auto ContSters320906 ContSters320906 Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce doc. imi treb. la inmatriculari auto in urm situatie: - am un autoturism pe numele fiicei mele si vreau sa trec pe talon ... (vezi toată discuția)