Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculari auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculari auto

Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce doc. imi treb. la inmatriculari auto in urm situatie:
- am un autoturism pe numele fiicei mele si vreau sa trec pe talon ca si utilizator pe mine, ptr. a aface si asigurarea RCApe numele meu. La inmatriculari auto ptr. a putea face acest lucru trb. sa ma prezint cu niste doc. Daca stie cineva va rog sa-mi spuneti.
Acte necesare inmatriculare auto
Dosarul trebuie sa cuprinda o cerere de inmatriculare tipizat; fisa de inmatriculare auto vizata la Directia Impozite si Taxe Locale de sector semnata de fostul si de actualul proprietar
In cazul persoanelor juridice este nevoie de stampila firmei; cartea de identitate a vehicului cu folia de securizare aplicata (original si copie); documentul care atesta dreptul de proprietate (act de vanzare-cumparare sau factura, in original si copie); actul de identitate al solicitantului (original si copie); ITP valabil (inspectia tehnica periodica); copie asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA) cu numele noului proprietar; chitanta de plata a contravalorii taxei de inmatriculare; certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate (talonul); placutele cu numarul de inmatriculare vechi si taxa pentru noile placute de inmatriculare, dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (talon auto); certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (RAR) – original; dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei (original si copie).

Am cumparat o masina de la o persoana fizica (inmatriculata pe Romania) .Persoana fizica are factura si chitanta cum ca ar fi cumparat masina de la o firma din Ilfov(mi le-a dat in original). Problema este ca pe cartea de identitate a vehiculului apare drept proprietar o alta firma (mai exact Trendo care este in faliment si este din Iasi).
In certificatul de inmatriculare apare aceeasi firma ca in carte.
O sa am probleme la inmatriculare?

Mutumesc anticipat
silviupenal, utilizator