Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt pasii ce trebuie urmati pentru inmatricularea unui autoturism pe care l-am achizitionat in Bucuresti de la o persoana fizica.
Daca s-ar putea, as dori sa stiu si ce taxe trebuie achitate si unde anume.

Multumesc anticipat...
Inmatricularea unui autoturism costa in jur de 250 de lei daca este cumparat din Romania
Atentie la RCA , care are un pret diferit in functie de varsta soferului si motorizare.
Dosarul necesar inmatriculare auto trebuie sa cuprinda cerere de inmatriculare tipizat; fisa de inmatriculare auto vizata la Directia Impozite si Taxe Locale semnata de fostul si de actualul proprietar, in cazul persoanelor juridice este nevoie si de stampila firmei; cartea de identitate a vehicului cu folia de securizare aplicata (original si copie); documentul care atesta dreptul de proprietate (act de vanzare-cumparare sau factura, in original si copie); actul de identitate al solicitantului (original si copie); ITP valabil (inspectia tehnica periodica); copie asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA) cu numele noului proprietar; chitanta de plata a contravalorii taxei de inmatriculare; certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate (talonul); placutele cu numarul de inmatriculare vechi si taxa pentru noile placute de inmatriculare, dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (talon auto); certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (RAR) – original; dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei (original si copie).

Multumesc, m-ar fi interesat insa ordinea obtinerii documentelor necesare si traseul pe la autoritatile care elibereaza documentele, asa incat sa nu pierd o saptamana cu rezolvarea acestui demers.
O zi buna..
mihaelaak, utilizator