Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... marca inregistrata
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

marca inregistrata

Buna ziua,
comercializez bunuri in Rominia si am primit o instintare ca a fost inregistat la OSIM de catre o alta persoana.
Mi s-a pus in vedere sa nu mai comercializez.
Ce fac cu stocurile de marfa?
Va multumesc.
Buna ziua,

Instiintati partea adversa ca nu veti mai comercializa marfa dupa epuizarea stocurilor existente.
Succes in continuare!
Multumesc,
Partea adversa nu doreste sa-mi vinda produse in continuare dar in acelasi timp nu doreste nici sa-mi termin stocul.
Cum pot scapa de acesta problema ?
Buna ziua,
E destul de ciudat ca nu va lasa sa terminati stocul, v-a dat in scris ca nu e de acord cu acest lucru? Daca raspunsul este da, nu cred ca aveti ce face.
Ar fi trebuit sa va informati inainte de a baga banii in marfa daca nu incalcati un drept anterior.
Daca alt/a coleg/a s-a lovit de o situatie asemanatoare si are idei despre o rezolvare amiabila, rog sa posteze.
Succes in continuare.
Buna ziua,

dati mai multe detalii in legatura cu scrisoarea primita:- interzicerea a fost ca incalcati un drept la marca, la brevet sau un drept la design?

specificati dreptul de proprietate intelectuala incalcat (nr de inregistrare/depozit, etc).

ce produse comercializati dvs?

In functie de raspuns, putem stabili daca intr-adevar exista o incalcare sau nu.

Astept detaliile..
Buna ziua,

Incercati sa negociati in scris, un procent din valoarea produselor comercializate, sub rezerva evidenta a unei corectitudini reciproce..