Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatiile angajatorului daca restructureaza posturile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatiile angajatorului daca restructureaza posturile

Buna ziua
am si eu o intrebare: daca angajatorul are peste 45 angajati si vrea sa restructureze 2 posturi, aceste persoane primesc somaj, dar care sunt obligatiile lui daca pe viitor vrea sa mai faca angajari; stiam ca trebuie sa reangajeze persoanele pe care le da in somaj, dar nu stiu pentru ce durata se aplica aceasta.
si poate sa restructureze doar 2 posturi? am uitat sa mentionez ca si-a mutat activitatea de la sediul secundar la sediul principal al societatii.
Restructurarea a 2 posturi in cazul dvs. este concediere individuala. Puteti sa concediati si sa angajati alte persoane decat cele concediate si fara sa asteptati o anumita perioada de timp. Concedeirea insa trebuie sa fie prin desfiintarea reala si motivata.
adelaida_07, utilizator