Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... un preot impreuna cu o postarita pot sa aiba impreuna ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

un preot impreuna cu o postarita pot sa aiba impreuna o intreprindere individuala chiar daca nu sunt casatoriti

Un preot poate sa aiba o firma privata #-o
O postarita poate sa administreze o firma a unui preot :O
Ce legatura e intre casatorie si deschiderea unui srl? Popa poate avea orice firma doreste, iar postarita poate administra orice, inclusiv firma popii (daca are timp).
citeste legile tarii si apoi raspunde
X-(
Mihalcea ion a scris:

citeste legile tarii si apoi raspunde
X-(

Cu mare drag! Ceva recomandari?! Drept canonic, dreptul muncii sau dreptul familiei?! Care, ca ma faceti curioasa!!!
:wassat:
citeste capitolul al II-lea (recrutarea personalului bisericesc) sectiunea I,art.123.punctul 9
Faceti confuzie intre recrutare si comert. Cum aproape toti popii au PFA sau SRL, lasati-ma cu recrutarea!
Postarita n-are nicio legatura cu ce ziceti dv. Vreti sa va deschideti firma? Deschideti-va si platiti-va taxele si impozitele aferente. Vreti sa va conduceti firma singur? Bine. Daca aveti nevoie de administrator, s-o administreze postarita sau oricine vreti. Iar aberatia asta cu casatoria si firma... Cu femeia de la lumanari sunteti casatorit?! Sa nu-mi spuneti ca vinde lumanarile episcopiei, fara legatura cu dv! Adica, daca nu e imoral obiectul de activitate, nu conteaza. Binecuvantarea Chiriarhului va trebuie. Deci...
elena138, utilizator