Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

am primit o amenda in valoare de 1000 roni pt ca am parcat o furgoneta la capatul statiei de autobuz,,,,,am oprit masina doar cateva minute si era pe avarii,,,mentionez ca in statia de autobuz detin o taraba cu fructe ,,,iar motivul opririi era sa descarc la taraba,,,pot face contestatie pt anulare amenda? si daca da? ce motiv pot invoca?multumesc pt raspuns
se poate face contestatie prin care sa invocati motive de nelegalitate si netemeinicie ale procesului verbal de contraventie.
pentru motivele de nelegalitate trebuie sa consultati un specialist, iar cu privire la netemeinicie invocati situatia de fapt reala